Değişim Öğrencileri için Bilgi

Ulaşım

Ordu – Giresun karayolunun Turnasuyu mevkiinde bulunan Ordu Üniversitesi Kampüsü’nün şehir merkezine uzaklığı 7 km’dir. Ulaşım Dolmuş araçları ile ortalama 15 dakikada sağlanmaktadır. 

Ordu'ya Geliş
Havayolu

Gülyalı mevkiinde yapımı devam eden havalimanı inşaatı tamamlandığında düzenli yapılan seferler ile Ordu’ya ulaşım daha hızlı olacaktır.

Karayolu 

Ordu ve çevreleri arasındaki ulaşım şehrimizin karadeniz otoyolu üzerinde olması nedeni ile çevreyolu tamamlandığında çok daha rahat ve hızlı olacaktır. Ordu şehir merkezindeki otogardan Türkiye’nin bir çok iline gece ve gündüz düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır.

İklim

Ordu ilinde tipik Karadeniz iklimi hüküm sürer. Kışlar ılık yazlar ise serin geçer. Sâhilden içeriye indikçe kara iklimi görülür. Canik Dağları kuzeyden gelen soğuk kuzey rüzgârlarına set olur. Bu rüzgarların getirdiği yağmur bulutlarının Ordu içinde yağmura dönmesinde rol oynar. Isı senede en fazla 10 gün O°C’nin altına düşer. Karın yerde kalma müddeti 10 günü geçmez. Senenin 150 günü yağışlı geçer.

Para Birimi

Türkiye’nin para birimi Türk Lirasıdır ve 5, 10, 20, 50 ,100 ve 200 TL'lik banknotlar ve 5, 10, 25 , 50 Kuruş ve 1 TL'lik madeni paralar halinde kullanımdadır.

Öğrenci Vizesi ve Oturma İzni 

Yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce Ordu Üniversitesi’ nden aldıkları kabul mektubuyla birlikte ülkelerindeki en yakın Türk konsolosluğuna giderek geçerli bir öğrenci vizesi edinmelidirler.Bütün yabancı uyruklu öğrenciler, bulundukları ilin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nden “ Oturma İzni “ almak zorundadırlar. Yasaya göre, yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye girdikten sonra bir ay içerisinde oturma izni almak zorundadırlar.

Oryantasyon Programı

Bu program değişim öğrencilerine Ordu Üniversitesi’ nin akademik, sosyal, kültürel ve fiziksel imkanlarını tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu programda; öğrencilerin yeni ortama uyum sağlamaları ve çevreyi tanımaları için yapılan gerekli bilgilendirme, kampus turu, fakülte, bölümleri hakkında bilgilendirme, öğrenci etkinlikleriyle tanışma ve diğer öğrencilerle bir araya gelip kaynaşma fırsatı sağlamaktadır.

Oryantasyon Programı kapsamında öğrencilere Ordu Üniversitesi Tanıtım Broşürü, Ülkemizi ve şehrimizi tanıtıcı ve pratik bilgileri içeren materyaller verilmekte, program çerçevesinde rehber eşliğinde geziler düzenlenmektedir.

Alışveriş Olanakları

Ordu Üniversitesinde yapılması planlanan öğrenci merkezlerinde kırtasiyeden giyim eşyasına, kuaförden kuru temizlemeye kadar öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri projeler hazırlanmaktadır.

Haberleşme Hizmetleri ve Bankalar

Ordu Üniversitesi Cumhuriyet yerleşkesinde Ziraat Bankası ve Ptt şubeleri Garanti bankası Atm'si bulunmaktadır.